08:52 03.04.2018
Спецпроекты

Дайджест новостей (01.03.2018)

09:07 25.12.2017
Спецпроекты

Дайджест новостей (24.12.2017)

15:22 11.12.2017
Спецпроекты

Дайджест новостей (10.12.2017)

12:27 06.06.2017
Спецпроекты

Оцінка існуючого парку техніки та оптимізація витрат.

Витрати на техніку не є найбільшою(переважаючою?) складовою у структурі собівартості готової продукції, але ці витати можуть бути оптимізовані. Наявність техніки в потрібній кількості (в т.ч. орендованої) – це вчасно виконані роботи з належною якістю. При її недостатній кількості: затримується сівба на тиждень, земля втрачає вологу, під час внесення ЗЗР – переростає культура і бур’яни, а при жнивах – врожай просто втрачається.
Розглянемо 3 умовних господарства з різним рівнем забезпечення технікою і господарство, що використовує технологію No-till.  Господарство без техніки взято для більш наглядного порівняння, хоча такі теж трапляються. Госп-ва з обмеженими технічними ресурсами, яких переважна більшість в Україні, є навіть в структурах агрохолдингів. Ці госп-ва використовують  вітчизняний машинно-тракторний парк, переважно застарілий не тільки морально, а й фактично. Дані обставини вимагають додаткових витрат на запасні частини, обслуговування, ПММ і навіть на допомогу при збиранні врожаю. До третьої категорії входять госп-ва, які використовують передові досягнення сучасного машинобудувування у повному обсязі, правда це задоволення не з дешевих. До четвертої категорії віднесли гос-ва, що використовують технологію No-till. Їх також не багато, але однією з основних переваг даної технології є невеликі витрати на техніку і ПММ.

Складові затрат на техніку при різних умовах господарювання, грн/га*,
  Господарство без техніки Госп-во з обмеженими технічними ресурсами Госп-во, з повним  набором нової техніки Технологія NO-till
Постійні витрати Амортизація 0 200 400 350
Фінансові 0 100 250 200
Змінні витрати Запасні частини 0 200 300 250
Оренда техніки 1100 400 0 0
Заробітна плата 0 100 100 75
ПММ 700 700 500 350
Втрати через невчасні або неякісні роботи до 1000 до 500 0 0
Всього витрати 1800 1700 1550 1250
Витрати разом із втратами 2800 2200 1550 1250
Додатковий дохід  від надання послуг іншим суб’єктам господарювання 0 0 100 150
Всього 2800 2200 1450 1100

За інформацією, наданою суб’єктами господарювання
 

Амортизація. Відноситься до постійних витрат. Чим більше техніки, і чим вона дорожча, тим і більша амортизація. Навіть за технологією No-till необхідно мати  таку ж кількість комбайнів, сівалок, оприскувачів і транспорту. Зменшується тільки кількість тракторів на 50 %, і не потрібні плуги чи важкі борони. Шляхи зменшення: 1. максимальне навантаження на одну одиницю, а) робота в дві, а то і в три зміни; б) вчасне проведення ТО і не допущення простоїв; в) придбання  сучасної техніки не нової у дилера, а вживаної із Європи ( далі ми детальніше розглянемо це питання).
Фінансові витрати. До даних витрат відносимо лізингові платежі і відсотки по кредитам, наданим на придбання техніки, а також переплата по запчастинам, наданим із відстрочкою платежу. До речі, кредит краще за лізинг, так як при кредитуванні право власності на об’єкт угоди переходить відразу до покупця, а при лізингові – тільки після повного погашення заборгованості. Тому, якщо лізингова компанія збанкрутує, то техніку у Вас заберуть , як майно лізингової компанії для забезпечення вимог інших кредиторів, а Вам гроші не повернуть. На жаль, це підтверджують реальні випадки із практики.
Запасні частини. Найбільш цікава стаття витрат, т.я. відкривається широке поле можливостей для оптимізації. Виходить з ладу не тільки старе, а й нове іноземне. Найбільше на них витрачає 3-тя категорія гос-в, тому що іноземна високопродуктивна техніка потребує дуже дорогих запасних частин. Шляхи зменшення: 1. використання нової і надійної техніки. Варто підрахувати, скільки грошей іде на ремонт старого трактора, і скільки він працює в полі.2. професійний і відповідальний персонал. Саме механізатор має не тільки вчасно проводити ТО, а й навіть передбачити майбутні проблеми. Проблема кадрів і їх стимуляція є актуальною чи не в кожному гос-ві. 3. інженерна служба а) саме вона має оптимізувати витрати на з.ч.; б) проблема несанкціонованого перерозподілу з.ч. є доволі актуальною. 4. не всі з.ч. мають бути оригінальними: щось може бути бв (навіть колінвал ), з розборки, а дещо може виточити і тямущий токар на ближчому мех. заводі – це поле для маневрів доброго інженера. 5. купувати основний об’єм з.ч. завчасно перед сезоном і з запасом, поки є в наявності кошти і за меншими цінами, та і постачальників можна перебирати.
Оренда техніки. Недоліки: а) строки, бо приходить завжди із запізненням; б) якість. Комбайнерам найманців платять за гектар, і тому йому головне швидкість, а не втрати. Невчасні та неякісні роботи призводять до величезних, часом катастрофічних втрат, що відображено в таблиці; в) оренда коштує дорожче за обслуговування власного парку, хоча на тему комбайна посперечаємось нижче. Шляхи оптимізації: 1.власна техніка; 2. наймати перевіреного і надійного партнера;                3. необхідно стимулювати безпосередньо механізатора: добрі умови проживання, якісне харчування і грошова премія за якість(правда в умовах агрохолдингу це
Заробітна плата. Може складатися з трьох части: а) безпосередньо за роботу, б) за ремонт, в) премія в кінці року. На зарплаті механізаторам краще не економити, так як саме від них залежить якість і швидкість виконаних робіт. А неякісна робота може нівелювати ефект від якості насіння і ЗЗР. Плюс стан техніки залежить від ставлення до неї. Єдиний раціональний спосіб раціоналізувати цю статтю витрат – високо про-дуктивна сучасна техніка.
Паливно-мастильні матеріали. За традиційної системи землеробства витрачається близько 60-70 літрів ДП на 1 га. Якщо господарство використовує велику кількість малих тракторів, значно зростає рівень крадіжок ДП. При використанні високопродуктивної сучасної техніки, витрати пального і рівень невиробничих втрат зменшується. За технології No-till , витрати пального мінімальні, що є однією з її суттєвих переваг.
Висновки. 1. Кожне господарство намагається оновити свій машинно-тракторний парк і придбати якомога кращу і найефективнішу с/г техніку. Для цього витрачають не тільки власні кошти, а й залучають кредити. І ці інвестиції себе виправдовують, особливо якщо це стосується непередбачених втрат, які можуть перекреслити всю роботу і знищити всі капіталовкладення. І шанс виправити становище з’явиться тільки наступного сезону, через рік. 2. Достатня забезпеченість технікою дає можливість надавати послуги іншим господарствам, і це не тільки збирання врожаю, а й посів, транспортні послуги, внесення ЗЗР. Цей додатковий дохід дозволяє перекрити частину витрат на ремонт і обслуговування кредитів.
Розглянемо шляхи поступового оновлення машинно-тракторного парку. Дослідивши історії розвитку різних підприємств, приходимо до висновку, що при обмежених фінансових ресурсах, оновлення  слід начинати з сівалки. Підстави: 1. ціна. Добра сівалка коштує в рази дешевше за потужний трактор чи комбайн. 2.не посієш – не пожнеш. Якісна сівалка додає до 10% врожаю за рахунок рівномірності загортання насіння на задану глибину і відповідності заданих параметрів сівби до фактичного посіву. 3. скорочує строки посіву. 4. нову сівалку, особливо стернову, охоче орендують інші господарства, причому не стільки через необхідність, а ради експерименту.
Трактор із агрегатами. В  кожному господарстві мають бути трактори із агрегатами, інакше це просто не господарство. Використання потужного трактора потужністю близько 250 к.с. дає змогу відмовитись від 5 маленьких типу МТЗ-80, правда і коштує він дорожче за 5 нових МТЗ-892. Один потужний трактор обробляє до 1000 га, що дає змогу економити на ДП, зарплаті, покращується якість обробітку.
Оприскувач. На внесення ЗЗР дається вікно в кілька днів. Для кожного поля це вікно індивідуальне. Якщо внесли ЗЗР невчасно, або неякісно – на гарний врожай можна не розраховувати. Фермер використовує навісний оприскувач, господарство – причіпний типу ОП-2000. При достатньому контролі(від крадіжок), добрій організації і нормальних погодних умовах, ці оприскувачі є досить ефективними при своїй невеликій вартості. Якщо господарство має більше 5000 га землі, варто придбати самохідний оприскувач. Переваги: контроль процесу внесення ЗЗР; менше крадіжок; один оприскувач замінить 3 звичайних, а це втричі менше людей на хімікатах ; вносити ЗЗР можна і у вітряну погоду, що є великою проблемою навесні. Вирішальним фактором при внесенні ЗЗР є людський фактор, адже саме від агрохіміка і механізатора залежить, чи попадуть заплановані хімікати на поле ,чи ні
Комбайн. Власний комбайн – це запорука вчасного збирання врожаю, з мінімальними втратами. Але вартість у 1,5 мільйони досить значна, плюс щорічні витрати на запасні частини складають щонайменше 100 тис грн.. на рік. Збирає за сезон до 2000 га. Собівартість (амортизація + ремонт) – від 200 грн на га. Оренда коштує від 200 до 350 грн. за 1га, залежно від культури і конкуренції на ринку. Тобто поріг рентабельності власного комбайна – від 1000га у господарстві. Але якщо госп-во вирощує культури, що швидко висипаються після достигання (ріпак і соя), власний комбайн вкрай необхідний.
Транспорт.  Витрати на транспорт є доволі значними в структурі собівартості готової продукції, особливо це стосується буряку, силосу і кукурудзи. Витрати пального при перевезенні однієї тони на 100 км складають: газон -  7л, Камаз – 2л, зерновоз – 0,7л. Перевага в цілому за іноземною технікою, але ,на жаль , DAF чи MAN в поле не заїде, а на току проблеми при завантаженні : звичайний ЗМ-60 чи КШП не дістають по висоті, та і не в кожен склад заїде. Тож проблему необхідно вирішувати в комплексі. Найманці в сезон також в дефіциті, хоча виробникам буряку без них не обійтися.
Розглянемо питання придбання вживаної техніки.
1. Сівалку і обприскувач необхідно купувати тільки нові, тому що кожен день, навіть година простою при поломці – це недоотриманий врожай. Коли ламається висівний механізм, то це видно тільки при наступній заправці. Тобто на кількох гектарах виявляється огріх, який виправити практично неможливо. Добре, що на сучасних сівалках встановлюється комп’ютер, що слідкує за поточним висівом і видає різну корисну інформацію (витрати насіння на га, засіяна площа тощо)
2. при купівлі б/у техніки, необхідно мати добрих спеціалістів, які зможуть самостійно і якісно проводити ремонтні роботи.
3. найкраще купувати техніку безпосередньо у фермера в Західній Європі, при чому чим далі від України, тим ціна буде нижча. Європейські фермери добре забезпечені технікою і навантаження на одиницю в рази менше ніж в Україні. Плюсом також є якість їхнього пального, яка добре зберігає двигун. Тобто при загальній зношеності в 10% ціна буде менше на 40%. Проблему перевезення і митного оформлення можна доручити спеціалізованим експедиторським фірмам. При розмитненні Вам доведеться заплатити 20% ПДВ і 10% мита. Тут Ви можете зекономити, якщо частину заплатите готівкою.

Висновок: для підвищення ефективності виробництва необхідно застосовувати високопродуктивну і економну с/г техніку. Але якщо не достатньо власних коштів, або немає бажання нарощувати кредиторську заборгованість, доброю альтернативою є придбання  б/в техніки безпосередньо в європейського колеги.  

Олександр Журавель, для agro-ukraine.info

 
вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:AgroUkriane - проект, посвященный аграрному рынку Украины - агроновости, новости сельского хозяйства, новости аграрного рынка, аграрные новости Украины 2015 г.
AgroUkraine - проект, присвячений аграрному ринку України - агроновини, новини сільського господарства, новини аграрного ринку, аграрні новини України 2015 р.
AgroUkraine - news portal dedicated to the agricultural sector of Ukrainian economy - agricultural news, news of agro market, Ukrainian agro news 2015.